Czy „zdrowe zamienniki” dla białego cukru istnieją?

„Zdrowy zamiennik” to hasło używane popularnie przez producentów jedzenia. Kojarzone jest też często z tak zwaną zdrową żywnością, ale niejednokrotnie takie alternatywy wcale nie przekładają się na korzyści dla naszego zdrowia. Czy warto zatem sięgać po zamienniki cukru i czym zastąpić biały cukier? O tym w dzisiejszym artykule.

Czy użycie zamiennika oznacza, że zrezygnowaliśmy z cukru?

Absolutnie nie! Trzeba pamiętać, że zamienniki cukru chociaż w nieco innych proporcjach wciąż są złożone z glukozy i fruktozy. To cukry, które nadal spożywamy z naszymi posiłkami. Należy zatem pamiętać o tym, aby wszelkich substancji słodzących używać z umiarem, a w większości przygotowywanych posiłków zrezygnować z nich całkowicie. Stosowanie „zdrowszych” alternatyw dla białego cukru w nadmiarze nadal będzie negatywnym nawykiem żywieniowym.

Zamienniki cukru – korzyści?

Niektóre zamienniki cukru posiadają dodatkowe, korzystne dla zdrowia właściwości. Dla przykładu miód wykazuje działanie antywirusowe i antybakteryjne, co pozytywnie wpływa na odporność organizmu. Cukier trzcinowy, przez fakt że nie jest tak oczyszczony jak cukier biały zawiera pewne ilości składników mineralnych m.in. żelazo. Cukier kokosowy posiada natomiast stosunkowo niski indeks glikemiczny. Cechy te nie podważają jednak faktu, o którym wspomniałam wyżej. Każde z tych słodzideł powinno być używane w racjonalnych ilościach.

zamienniki cukru miód
Miód jest dobrym zamiennikiem cukru, który dodatkowo posiada także cenne składniki.

Zamienniki cukru a żywienie dzieci

U dzieci występuje wrodzona preferencja do smaku słodkiego. Z tego względu zaleca się m.in. rozpoczęcie rozszerzania diety od warzyw, a nie owoców. Ponadto w pierwszym roku życia dziecka nie należy dodatkowo dosładzać podawanych posiłków. Po skończonym roku również warto ograniczać słodkie produkty. Tutaj warto mieć również na uwadze, iż wiele produktów dedykowanych dla dzieci w swoim składzie zawiera cukier, syrop glukowozo-fruktozowy lub inne dodatki słodzące. Dlatego tak istotne jest czytanie etykiet w czasie zakupów (jak je poprawnie interpretować dowiesz się tutaj).

Najlepszy wybór

Świeże owoce są najlepszą alternatywą dla słodzenia. Sprawdzą się w koktajlach, wypiekach, musach czy placuszkach. Dodatek suszonych owoców również zapewni słodki smak w potrawie. Alternatywnie w umiarkowanej ilości można skorzystać również z syropu daktylowego czy miodu, przy czym ten ostatni można wprowadzić do diety dziecka po ukończonym 12 miesiącu życia.

Jak ze wszystkimi produktami również w przypadku tego czym słodzimy nasze posiłki niezwykle ważny jest umiar i zdrowy rozsądek. Bardzo ważne jest, aby codzienna dieta była urozmaicona, a posiłki pełnowartościowe. Wtedy znajdzie się miejsce na próbowanie różnorodnych smaków!

Zajrzyj na mój profil na Instagramie, gdzie znajdziesz pomysły na posiłki wykorzystujące zdrowe zamienniki cukru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *