Zastanawiasz się ile pić wody i kiedy potrzeba jej więcej?

Woda to składnik każdej komórki organizmu. Od tego w jakim jesteś wieku zależy ilość wody, która znajduje się w Twoim organizmie. Podobnie jeśli chodzi o zapotrzebowanie na nią. Poza tym zalecane spożycie warunkują czynniki takie jak płeć, stan zdrowia czy poziom aktywności fizycznej. Zajrzyj do tego artykułu, aby dowiedzieć się ile pić wody i kiedy potrzeba jej więcej?

Ile pić wody w ciągu dnia?

Najprostszy sposób, który pozwoli obliczyć indywidualne zapotrzebowanie na wodę, to pomnożyć własną wagę przez 30 ml:

Twoja waga x 30 ml = ile potrzeba Ci wody w ciągu dnia

Przykładowo osoba o wadze 60 kg powinna wypić w ciągu dnia 1800 ml wody (bo 60 kg x 30 ml = 1800 ml).

ile pić wody
Nie zapominajmy więc o szklance wody w ciągu dnia! / fot. Paulina Konkiewicz

Uwaga! Te oszacowania nie dotyczą dzieci, kobiet w ciąży i karmiących, dla których zapotrzebowanie na wodę należy określać indywidualnie w odniesieniu do obowiązujących norm (szczegółowo zostały opisane tutaj – na stronie 145). Ogólnie przyjmuje się jednak, że dzieci ważące mniej niż 10 kg potrzebują 100 ml wody na każdy kilogram masy ciała (pomnóż masę dziecka x 100 ml). Dla dzieci o wadze przekraczającej 10 kg zapotrzebowanie ile pić wody oblicza się następująco:

1000 ml (dla 10 kg) + 50 ml na każdy dodatkowy kg (powyżej 10 kg)
= spożycie wody przez dziecko

Przykładowo dla dziecka o wadze 15 kg będzie to 1250 ml, gdyż pierwsze 10 kg daje 1000 ml, a kolejne 5 kg to 250 ml wody (5 kg x 50 ml = 250 ml).

Pamiętaj, że wodę możesz podawać dziecku wraz z początkiem rozszerzania diety czyli po skończonym 6 miesiącu życia.

Oczywiście zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci nie ma konieczności by ilość wypijanej wody mierzyć z aptekarską dokładnością (nie ma co przesadzać w obie strony – panikować, jeśli zdarzyło się wypić mniej wody lub stopować kogoś, kto czuje pragnienie, a przekroczył dzienną dawkę). Przeliczenie zapotrzebowania ma na celu ułatwić orientację, jaka ilość wypijanych płynów jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Motywuje także do picia wody, gdy zdarza się o niej zapominać na codzień.

Kiedy zapotrzebowanie na wodę wzrasta?

UPAŁY: gdy latem temperatura otoczenia znacząco wzrasta, picie wody chroni przed odwodnieniem organizmu. Jednocześnie warto wtedy sięgać po świeże sezonowe warzywa, które również zawierają znaczące ilości wody. 

CIĄŻA I LAKTACJA: w czasie ciąży zwiększone zapotrzebowanie na wodę ma związek m.in. ze wzrostem objętości krążącej krwi, a także intensywnym rozwojem płodu. Zarówno w ciąży, jak i podczas karmienia organizm kobiety wykonuje intensywną pracę, więc regularne nawadnianie jest dla niego niezbędne.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA: w czasie której woda tracona jest wraz z potem. Przy lżejszych aktywnościach takich jak spacery czy joga (trwających maks. godzinę) zaleca się spożycie dodatkowych 500 ml wody. Gdy trening jest intensywny np. na siłowni ilość ta wzrasta do 1 litra. Jeśli planujesz ponad godzinny wysiłek pij 150-350 ml na jego każde kolejne 15 minut (optymalne spożycie pomogę Ci ustalić w oparciu o m.in. wiek, masę ciała, stopień zaawansowania).

MIESIĄCZKA: utrata z krwią powoduje, że w „te dni” pij dodatkowo 0,5-1 l wody.

Regularne picie wody

Pamiętacie sposób na to jak nie zapomnieć o wodzie w ciągu dnia? Pierwsza i najważniejsza zasada to stały dostęp do wody i stawianie jej „na widoku”. Ponadto dla ułatwienia warto na dzbanku zaznaczyć godziny w których będziesz pić kolejne porcje wody. To pomoże rozplanować równomierne porcje na cały dzień. Obecnie dostępne są również liczne aplikacje mobilne, które przypominają regularnym o piciu wody. Pamiętaj także, że możemy razem zadbać o odpowiednią ilość wody w Twojej diecie (nie tylko zresztą wody). Daj mi znać – poprzez zakładkę kontakt!

ile pić wody
Prosty sposób na zadbanie o to ile pić wody. / fot. Paulina Konkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *