Napoje roślinne okiem dietetyka

22 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Mleka Roślinnego! Fakt, że doczekało się ono swojej daty w kalendarzu nietypowych świąt oznacza, że coraz bardziej zyskuje na popularności. Aktualnie niemal w każdym sklepie znajdziemy napoje roślinne. W artykule krótko o tym, czy warto sięgać po mleko roślinne. 

Mleko roślinne – rodzaje 

Do najpopularniejszych mlek roślinnych zaliczamy mleko sojowe, ryżowe, migdałowe, kokosowe czy owsiane. Nieco mniej popularne są natomiast napoje pozyskane z orzechów laskowych, nerkowców czy konopii. Napoje roślinne dostępne są w wersji naturalnej – bez dodatków smakowych, a także np. o smaku czekoladowym czy waniliowym.

Mleko roślinne można przygotować również samodzielnie w domu. Wystarczy zblendować wcześniej namoczone orzechy, płatki owsiane czy wiórki kokosowe.

Rozwiązanie to ma jednak pewną wadę. Gotowe napoje roślinne w składzie mają bowiem dodatek wapnia czy witaminy B12 (więcej na temat witaminy B12 w diecie roślinnej znajdziesz tutaj) niezbędnych do uzupełnienia ewentualnych niedoborów, na które muszą uważać zwłaszcza weganie i osoby wykluczające z diety nabiał. Szukając takich produktów warto uważnie czytać etykiety. 

Na co zwrócić uwagę przy sklepowej półce

Ponieważ asortyment mlek roślinnych jest niezwykle szeroki robiąc zakupy warto zwrócić uwagę na skład kupowanego napoju. Po pierwsze warto wybrać taki produkt, który w składzie zawiera jak największą ilość podstawowego surowca czyli np. orzechów czy soi. Ponadto lepszym wyborem będą wersje naturalne, bez cukru. Napoje roślinne dodatkowo wzbogacane wapniem będą dobrym wyborem dla każdego, a w szczególności dla wegan.  

Mleko ryżowe w diecie dziecka?

Mleko roślinne naturalne może być stosowane bezpiecznie również w diecie dzieci. Wyjątkiem jest jedynie mleko ryżowe, które z uwagi na zawarty w nim arsen mogą pić dzieci dopiero po ukończonym 5 roku życia.  Stężenie arsenu jest bowiem zbyt wysokie dla młodszych dzieci. Jego ilość wynika z faktu, że mleko ryżowe pozyskuje się z brązowego ryżu, który arsenu kumuluje w sobie najwięcej. 

Ice coffee na mleku owsianym -idealna na upały 

Do przygotowania pysznego, orzeźwiającego napoju potrzebujesz 3 składników, a są nimi:

  • schłodzone mleko owsiane
  • kilka kostek zamrożonej mocnej kawy (bez fusów)
  • kilka kostek lodu
mleko roślinne
Ice coffee na mleku owsianym. / fot. Paulina Konkiewicz

Wystarczy wymieszać i cieszyć się smakiem pysznej mrożonej kawy, godnie świętując Światowy Dzień Mleka Roślinnego! Więcej ciekawych pomysłów na wykorzystanie mleka roślinnego znajdziesz na moim Instagramie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *