Dietetyczna Wyjściówka cz. II – śniadaniówka na 6!

W kolejnej części Dietetycznej Wyjściówki pora przyjrzeć się śniadaniówce, albo inaczej lunchboxowi przedszkolaka i starszaka. Schowane w nich posiłki zapewniają im energię do nauki i zabawy. To zatem super ważna sprawa, aby przygotowane przekąski były zarówno zdrowe, smaczne jak i atrakcyjne pod względem wyglądu.

Drugie śniadanie, które się nie nudzi

Dlaczego w drugich śniadaniach zabieranych do szkoły tak ważnie jest urozmaicenie? Dlatego, że wraz z upływem kolejnych tygodni roku szkolnego zwykłe kanapki stają się dla dziecka nudne i nieciekawe. Monotonne posiłki zazwyczaj wracają do domu nietknięte, a rodzice muszą znów głowić się nad tym, co przygotować dziecku na kolejny dzień nauki.

Najważniejsze jest zatem posiadanie kilku różnorodnych propozycji, które będą pojawiały się w lunchboxie naprzemiennie. Kto z nas chciałby każdego dnia zjadać taki sam obiad? Nie ma się co zatem dziwić dziecku, że nie codzień będzie miało ochotę na taką samą kanapkę z żółtym serem.

Atrakcyjna śniadaniówka – nie tylko co, ale też jak

Ładnie podany posiłek zjada się chętniej – to fakt. To samo tyczy się drugiego śniadania czy lunchu zabieranego na wynos z domu. Im zawartość pudełka będzie ładniejsza tym większa szansa, że dziecko wróci do domu ze śniadaniówką, w której zostaną jedynie okruszki. Jak prosto uatrakcyjnić zawartość lunchboxa?

  • kolory – im więcej kolorowych produktów znajdzie się w pudełku tym ciekawszy będzie jego wygląd. Jednocześnie dziecko będzie miało większy wybór tego na co ma ochotę.
  • kształty – jeśli na drugie śniadanie zaproponujemy zarówno plasterki, słupki, kostki, owoce w całości czy też inne dowolne kształty wizualnie zrobi się bardzo ciekawie. Różne kształty z plasterków warzyw czy placuszków można uzyskać używając foremek do wykrawania. To co prawda bardziej pracochłonna metoda, ale pozostałe skrawki zazwyczaj pozostają dla rodziców 🙂
  • pudełko z przegródkami – posiłek w pudełku lepiej przetrwa transport i będzie atrakcyjniej wyglądał, gdy składniki będą w osobnych częściach pudełka. W sklepach znajdziecie szeroki wybór pudełek podzielonych w środku na mniejsze fragmenty.

Drugie śniadanie – niech będzie łatwe do zjedzenia

To co znajdzie się w dziecięcej śniadaniówce na wynos musi być również łatwe do zjedzenia. Wielkość kawałów musi być dopasowana do możliwości dziecka i być bezpieczna. Przykładowo młodszym dzieciom pomidorki koktajlowe, winogrono czy inne małe owoce warto przeciąć na pół. Starszaki natomiast bez problemu poradzą sobie z owocami czy warzywami w całości. Wystarczy je wtedy jedynie umyć i pozbawić niejadalnych części.

Ponadto w szkolnych lunchboxach warto unikać składników, którymi dziecko może się mocno wybrudzić, albo tych które w czasie drogi mogą się rozlać czy uszkodzić np. jogurt czy miękkie owoce np. jeżyny.

W kolejnej części artykułu podzielę się z Wami kilkoma smacznymi pomysłami na to co może znaleźć się w śniadaniówce Waszej pociechy. Inspiracje znajdziesz także na moim Instagramie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *