Żelazo – jak zwiększyć jego ilość w posiłkach dla całej rodziny? cz. 1

Żelazo to istotny dla organizmu mikroelement. Wchodzi w skład hemoglobiny, a także wielu enzymów biorących udział w kluczowych reakcjach biochemicznych w organizmie. U kobiet w ciąży jego odpowiedni poziom zapewnia prawidłowy rozwój płodu, natomiast u dzieci jego działanie jest kluczowe dla odporności i w procesie wzrostu. Wraz z dietą można dostarczać dwóch rodzajów żelaza, hemowego z produktów pochodzenia zwierzęcego i niehemowego ze źródeł roślinnych. Co zrobić w przypadku diety roślinnej, zwiększonego zapotrzebowania wynikającego z ciąży lub wtedy gdy dziecko niechętnie sięga po mięso? 

Kluczowa różnica w biodostępności

Tak jak w przypadku żelaza hemowego wchłanianie nie ulega znacznym wahaniom, tak dla żelaza niehemowego może mieć na nie wpływ kilka czynników. Do związków, które ograniczają przyswajanie żelaza ze źródeł roślinnych należą: 

  • błonnik pokarmowy zawarty w takich produktach jak pełnoziarniste płatki, otręby czy produkty sojowe
  • tanina z kawy i herbaty
  • wapń pochodzący m.in. z nabiału
  • resweratrol występujący w czerwonym winie
żelazo herbata
Źródłem żelaza są nie tylko pokarmy, ale również napoje, np. herbata.

Żelazo – co może poprawić jego przyswajalność?

Chcą zwiększyć ilość przyswajanego żelaza niehemowego należy łączyć produkty będące jego źródłem z takimi, które zawierają duże ilości witaminy C. Ich łączenie może poprawić wchłaniane żelaza nawet 5-krotnie. Dobrym sposobem jest np. dodatek warzyw w formie kiszonej (ogórki czy kapusta). Zawierają one jednocześnie dawkę wspierających florę bakteryjną jelit probiotyków. Ponadto istotne jest, aby produktów będących źródłem żelaza nie łączyć z nabiałem i składnikami bogatymi w błonnik. 

Żelazo – źródła o których warto pamiętać 

Powyższe zasady w połączeniu z różnorodnością posiłków mogą zapewnić odpowiednią podaż żelaza nawet przy jego ograniczonym spożyciu ze źródeł zwierzęcych. W kolejnym artykule pokażę Wam, jakie konkretne produkty powinny pojawiać się w codziennej diecie, aby zadbać o poziom żelaza. 

Jeżeli chcesz skutecznie zadbać o poziom żelaza, a także zapewnić sobie odpowiednie zbilansowanie innych składników mineralnych, to zapraszam do konsultacji indywidualnych. Pamiętaj, że możemy omówić interesujące Cię zagadnienia online, nie rezygnując przy tym z wprowadzania skutecznych i pozytywnych zmian w Twoim odżywianiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *