Na Wielkanocnym stole jajka to punkt obowiązkowy. Po świętowaniu może okazać się, że ich wszystkie zapasy zostały już wyjedzone. Co wtedy, gdy mamy przed sobą przepis, a poza wszystkimi składnikami zabraknie nam tylko jajka? To żaden problem! Istnieją bowiem zamienniki jajka.
Banan
Pół dojrzałego banana jest zamiennikiem dla jednego jajka. Rozgniecionego na gładko można użyć w placuszkach, babeczkach czy do naleśników.
Siemię lniane
To popularna alternatywa dla jajka w kuchni roślinnej. Łyżkę nasion należy zalać 3 łyżkami wody i odstawić do napęcznienia na około kwadrans. Taki zamiennik świetnie sprawdzi się w daniach wytrawnych m. in. do różnego rodzaju kotletów czy pulpecików.
Aquafaba
Świat dowiedział się o niej w 2013 roku, dzięki Goose’owi Wohltowi, który chcąc przygotować wegańską bezę ubił zalewę z puszki ciecierzycy. Jako, że eksperyment się powiódł aquafaba została przez niego opatentowana, a swoją nazwę zyskała od połączenia łacińskich słów aqua (woda) i faba (fasola). Jedna łyżka aquafaby posłuży jako zamiennik żółtka, dwie łyżki białka natomiast trzy całego jajka.
Nasiona chia
Ich właściwości są podobne do siemienia lnianego. Ziarenka trzeba uprzednio zmielić i na każdą łyżkę dodać 3 łyżki wody, a następnie odstawić na 10 minut. Sprawdzą się w wypiekach czy placuszkach.
Masło orzechowe
Jeśli chcecie przygotować ciastka owsiane bez dodatku jajka, 3 łyżki masła orzechowego idealnie je zastąpią.
To tylko kilka przykładów, jak można sprytnie zamienić jajko w przepisach. Większą liczbą takich prostych tricków z chęcią podzielę się z Tobą w trakcie konsultacji. Będziesz zaskoczona lub zaskoczony, ile produktów da się zdrowo i smacznie zamienić, co pomoże dostosować dietę do Twoich indywidualnych potrzeb w przypadku nietolerancji pokarmowych lub po prostu braku chęci na dany składnik przepisów.
Zajrzyj na mój profil na Instagramie, gdzie znajdziesz także przepisy wykorzystujące zamienniki jajka.