Pobaw się jedzeniem czyli kilka zabawek, którym mogą zainteresować małego smakosza.

W ostatnim artykule pokazałam Wam kilka książkowych propozycji dla najmłodszych, z jedzeniem w tle. Dziś przyszła pora na ciekawe zabawki, które umilą czas milusińskim, a jednocześnie będą pozytywnie edukować na temat jedzenia i tego co z nim związane.

Nie baw się jedzeniem! To słowa, których rodzice używają gdy dziecko na swój sposób chce zapoznawać się z tym co podano mu na talerzu. Maluchy potrzebują czasu na oswojenie się ze wszystkim tym co nowe, zatem warto dać im taką możliwość. Poza eksploracją zawartości własnego talerza idealnie sprawdza się również angażowanie dziecka w kuchenne czynności, odpowiednie do jego etapu rozwoju. Oprócz zabawy tym co jadalne, możemy kształtować pozytywne nawyki żywieniowe dziecka m.in przez takie zabawy jak:

W moim sklepie/na moim straganie

fot. Paulina Konkiewicz

To zabawa, którą zna każdy, choćby z własnego dzieciństwa. Niezmiennie kolejne pokolenia zapraszają rodziców na zakupy do swojego sklepiku. Pluszowe owoce czy warzywa będą świetnym zaopatrzeniem, lecz jeśli nie mamy ich akurat pod ręką świetnie sprawdzą się też tekturowe opakowania po suchych produktach spożywczych czy obrazki towarów wycięte np. z gazety.

Zabawki wyszukiwanki

fot. Paulina Konkiewicz

Będą idealne dla dzieci, które są na etapie nauki nowych słów. Karty obrazkowe na których maluch pokazuje dany element można połączyć z prawdziwymi produktami np. owocami. Wtedy zabawą jest dopasowanie go do odpowiedniego obrazka.

Puzzle

fot. Paulina Konkiewicz
fot. Paulina Konkiewicz

Niemal dla dziecka w każdym wieku dostępne są puzzle o tematyce związanej z jedzeniem. Najmłodsi bez problemu poradzą sobie z ułożeniem dwuelementowych, a dla starszaków idealne będą większe zestawy jak np. stragan, który można ułożyć na podłodze, a następnie na odwrocie ten sam obrazek pokolorować.

zabawki jedzenie puzzle
fot. Paulina Konkiewicz

Klocki

zabawki jedzenie drewno
fot. Paulina Konkiewicz

Drewniane klocki w kształcie warzyw z rzepami to idealne zabawki do ćwiczenia małej motoryki u dziecka. Dzielenie warzyw za pomocą plastikowego nożyka uczy precyzji i rozwija umiejętność posługiwania się sztućcami. Również w kuchni warto zaopatrzyć małego pomocnika w bezpieczny nożyk bez ostrza np. plastikowy, którym będzie mógł pomagać w krojeniu miękkich składników np. banana lub smarować samodzielnie kanapkę.

Wielbiciele klocków Lego mogą natomiast pokusić się o ułożenie z nich marchewki czy ananasa, albo jeszcze ciekawszej kompozycji. Tu ogranicza jedynie wyobraźnia!

zabawki jedzenie lego
fot. Paulina Konkiewicz

Zabawki dla najmłodszych

zabawki jedzenie
fot. Paulina Konkiewicz

Pierwsze zabawki takie jak karty kontrastowe, grzechotki czy gryzaki często również są związane z tematyką jedzenia. Chociaż maluszki, które z nich korzystają jeszcze nie zasiadają do wspólnych posiłków, warto już na takim etapie wprowadzać pozytywną edukację żywieniową.

Zajrzyj także do artykułu, gdzie zebrałam kilka ciekawych książeczek dla dzieci związanych z jedzeniem. Zapraszam także na mojego Instagrama, gdzie znajdziesz pomysły na smaczne posiłki dla najmłodszych.

  • tekst nie powstał we współpracy z żadną marką zabawek dziecięcych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *