Pozytywna edukacja żywieniowa i dietetyka rodzinna –  z czym to się je?

W przeciwieństwie do lekarzy, dietetycy po ukończonych studniach nie posiadają konkretnej specjalizacji. Kiedy jednak wykształcenie i pasja zbiegają się w jedną ścieżkę, powstaje całkiem nowe połączenie. Dlatego właśnie postanowiłam nieco przybliżyć Wam główne obszary mojej pracy i zainteresowań. Czy można o zdrowej diecie mówić prosto i pokazać ją od tej jasnej strony? O tym oraz dlaczego zajmuję się dietetyką rodziną przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Pokazać pozytywne strony 

Najczęściej słysząc o edukacji czy szkoleniach, zwłaszcza w zakresie zdrowego odżywiania czy zdrowia, na myśl przychodzą trudne definicje, wyrzeczenia i lawina zmian jakich trzeba dokonać w swoim dotychczasowym stylu życia. Mając świadomość, że właśnie przez taki pryzmat mogą być postrzegane porady dietetyka, postanowiłam w swojej pracy, że może to wyglądać zupełnie inaczej. Stawiam więc na pokazywanie pozytywnych, wymiernych efektów jakie może przynieść przebudowanie swoich dotychczasowych przyzwyczajeń, jednocześnie dbając o to, aby nie stawiało to Twojego życia na głowie. 

Podstawą jest odrzucenie trybu „wszystko od razu” (o czym pisałam m.in. w artykule o noworocznych postanowieniach) i skupienie się na początek na jednym bądź dwóch małych celach do zrealizowania. Drugą ideą pozytywnej edukacji jest pokazanie, że większość zmian nie wymaga wielu godzin spędzonych w kuchni, zaawansowanego kuchennego sprzętu czy wielu akcesoriów do wykonywania aktywności fizycznej. To właśnie prostota zmian cechuje pozytywną edukację. 

paulina konkiewicz dietetyka rodzinna blog 2

Dietetyka rodzinna 

W czasie studiów byłam pewna, że jest mi pisana dietetyka kliniczna i praca w szpitalu. Nadal pomagam Pacjentom z chorobami dietozależnymi, lecz skupienie się na dietetyce rodzinnej przyszło w szczególnym dla mnie okresie. Będąc w ciąży korzystałam z wielu warsztatów i zajęć dla przyszłych rodziców. Było to również okazją do poznania szerszego grona osób będących w czasie oczekiwania na powiększenie rodziny. W ten sposób rozpoczęła się moja przygoda z poradami dla kobiet w ciąży, podczas połogu i karmiących. 

Z czasem przyszedł również czas rozszerzania diety u naszego Małego Poszukiwacza smacznych przygód. W ten sposób poza teoretyczną wiedzą mogłam przekazywane treści wzbogacać również o osobiste doświadczenia. 

Dietetyka rodzinna nie ma oczywiście ograniczeń wiekowych. Najważniejsze jest w niej to, by swoim zasięgiem objęła wszystkich członków rodziny, bez względu na to ilu krewnych mieszka pod jednym dachem i ile mają lat. 

Podsumowując

To tylko kilka spostrzeżeń, które przybliżają zagadnienie dietetyki rodzinnej. To ideą dzielę się także w pośredni sposób we wszystkich artykułach, które mają na celu pomagać Tobie i Twojej rodzinie czerpać większą radość i zdrowie z Waszego sposobu odżywiania. Z pewnością jednak niebawem znów powrócę do tego tematu, aby móc jeszcze lepiej pokazać swój sposób postrzegania dietetyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *