Pozytywna edukacja żywieniowa i dietetyka rodzinna –  z czym to się je?

W przeciwieństwie do lekarzy, dietetycy po ukończonych studniach nie posiadają konkretnej specjalizacji. Kiedy jednak wykształcenie i pasja zbiegają się w jedną ścieżkę, powstaje całkiem nowe połączenie. Dlatego właśnie postanowiłam nieco przybliżyć Wam główne obszary mojej pracy i zainteresowań. Czy można o zdrowej diecie mówić prosto i pokazać ją od tej jasnej strony? O tym oraz dlaczego zajmuję się dietetyką rodziną przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Pokazać pozytywne strony 

Najczęściej słysząc o edukacji czy szkoleniach, zwłaszcza w zakresie zdrowego odżywiania czy zdrowia, na myśl przychodzą trudne definicje, wyrzeczenia i lawina zmian jakich trzeba dokonać w swoim dotychczasowym stylu życia. Mając świadomość, że właśnie przez taki pryzmat mogą być postrzegane porady dietetyka, postanowiłam w swojej pracy, że może to wyglądać zupełnie inaczej. Stawiam więc na pokazywanie pozytywnych, wymiernych efektów jakie może przynieść przebudowanie swoich dotychczasowych przyzwyczajeń, jednocześnie dbając o to, aby nie stawiało to Twojego życia na głowie. 

Podstawą jest odrzucenie trybu „wszystko od razu” (o czym pisałam m.in. w artykule o noworocznych postanowieniach) i skupienie się na początek na jednym bądź dwóch małych celach do zrealizowania. Drugą ideą pozytywnej edukacji jest pokazanie, że większość zmian nie wymaga wielu godzin spędzonych w kuchni, zaawansowanego kuchennego sprzętu czy wielu akcesoriów do wykonywania aktywności fizycznej. To właśnie prostota zmian cechuje pozytywną edukację. 

paulina konkiewicz dietetyka rodzinna blog 2

Dietetyka rodzinna 

W czasie studiów byłam pewna, że jest mi pisana dietetyka kliniczna i praca w szpitalu. Nadal pomagam Pacjentom z chorobami dietozależnymi, lecz skupienie się na dietetyce rodzinnej przyszło w szczególnym dla mnie okresie. Będąc w ciąży korzystałam z wielu warsztatów i zajęć dla przyszłych rodziców. Było to również okazją do poznania szerszego grona osób będących w czasie oczekiwania na powiększenie rodziny. W ten sposób rozpoczęła się moja przygoda z poradami dla kobiet w ciąży, podczas połogu i karmiących. 

Z czasem przyszedł również czas rozszerzania diety u naszego Małego Poszukiwacza smacznych przygód. W ten sposób poza teoretyczną wiedzą mogłam przekazywane treści wzbogacać również o osobiste doświadczenia. 

Dietetyka rodzinna nie ma oczywiście ograniczeń wiekowych. Najważniejsze jest w niej to, by swoim zasięgiem objęła wszystkich członków rodziny, bez względu na to ilu krewnych mieszka pod jednym dachem i ile mają lat. 

Podsumowując

To tylko kilka spostrzeżeń, które przybliżają zagadnienie dietetyki rodzinnej. To ideą dzielę się także w pośredni sposób we wszystkich artykułach, które mają na celu pomagać Tobie i Twojej rodzinie czerpać większą radość i zdrowie z Waszego sposobu odżywiania. Z pewnością jednak niebawem znów powrócę do tego tematu, aby móc jeszcze lepiej pokazać swój sposób postrzegania dietetyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *