Od teraz będę… czyli o tym jak wytrwać w noworocznych postanowieniach

Lista wyznaczonych z początkiem stycznia celów jest zazwyczaj bardzo długa. Niestety w kolejnych tygodniach nowego roku zazwyczaj o nich zapominamy i z czasem postanowienia noworoczne całkowicie idą w zapomnienie. Co zrobić, aby zaplanowane cele i ich realizacja pozostała z nami na dłużej?

Postanowienia noworoczne – dlaczego szybko rezygnujemy z założonych celów?

Z pewnością już nie raz zdarzyło się wam zrezygnować z noworocznego postanowienia szybciej niż przed zakończeniem pierwszego kwartału roku. Szukając przyczyny takiego stanu rzeczy warto szczegółowo przeanalizować zarówno założone cele, jak i plan ich realizacji. Warto przy tym przyjrzeć się temu czego mogło w nich zabraknąć. Może było to wyznaczenie celów niemożliwych do zrealizowania np. utrata kilkudziecięciu kilogramów w bardzo krótkim czasie, niska motywacja lub brak wsparcia ze strony najbliższych. Taka analiza pomoże uniknąć powtórzenia tych samych błędów.

Gdy lista nie ma końca

Na noworocznej liście najlepiej umieścić tylko swoje priorytety – maksymalnie 2 lub 3. Wtedy patrząc na nią, nie odczujesz przytłoczenia dużą ilością zadań i skupisz się na tych najważniejszych. Kluczowym elementem jest też szczegółowy plan ich realizacji w małych krokach. Co ważne, warto zaplanować też małe nagrody za kolejne osiągnięcia. Relaksująca kąpiel, wyjście do kina czy na masaż to nagrody, które zachęcą do dalszego trwania w swoich postanowieniach.

Lista postanowień powinna zaczynać się od tych, które chcemy jak najszybciej wprowadzić w życie. Kolejno wybieraj z niej te, których realizacja przyniesie Ci najwięcej korzyści. Stosując małe kroki unikniesz przytłoczenia nadmiarem zadań wraz z początkiem nowego roku.

Nowy styl życia – nowa wiedza

Zmian w stylu życia i sposobie odżywniania nie warto traktować w kategoriach przykrej nauki. Mogą stać się one bowiem nową pasją!  Zachęcam do śledzenia mojego bloga, indywidualnej konsultacji czy uczestnictwa w warsztatach, z których czerpać można nowe pomysły na to jak gotować smacznie, prosto i zdrowo. 

Uwierz w siebie!

To pewne, że na drodze do celu nie raz pojawi się zwątpienie. W takich sytuacjach zawsze warto przypomnieć sobie główny i najważniejszy powód, dla którego podjęło się postanowienia noworoczne i skupić się na korzyściach wynikających z dalszego dążenia do ich realizacji. Motywację na wysokim poziomie pomoże również urzymać wsparcie dietetyka, trenera, a także najbliższych czy innych osób, które wyznaczyły sobie podobny cel.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *